The AR0603JR-071R69 is a 2k ohm thick film chip resistor from Yageo, with a 5% tolerance and a maximum operating temperature of 155 degrees Celsius. It is a surface mount device with a 0603 case size and a rectangular package shape. The resistor has a maximum voltage rating of 50 volts and is not anti-sulfurated. It is not a fail-safe fusible resistor or an anti-surge device, and does not have current sensing capabilities.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Yageo AR0603JR-071R69 technical specifications.
| Number of Terminals | 2 |
| Resistance Value | 1.69Ohm |
| Tolerance | 5% |
| Negative Resistance Tolerance | -5% |
| Positive Resistance Tolerance | 5% |
| Technology | Thick Film |
| Case Style | Epoxy |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Package Shape | Rectangular |
| Max Voltage Rating | 50V |