This 3.3nF X7R ceramic capacitor has a 25V voltage rating and 5% tolerance. It is a surface mount component with a 0402 package and is lead free and halogen free. Operating temperature range is -55°C to 125°C. The capacitor is RoHS compliant and packaged on a tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Yageo CC0402JRX7R8BB332 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 3.3nF |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Package/Case | 0402 |
| Dielectric | X7R |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.039inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CC |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.022inch |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |
| Weight | 2.3E-05oz |
| Width | 0.02inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Yageo CC0402JRX7R8BB332 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.