This 10pF ceramic chip capacitor has a maximum operating voltage of 50VDC and a tolerance of 10%. It features a C0G dielectric and is constructed with a flat construction. The capacitor is available in a 0402 package with a pad termination style and a height of 0.5mm. It is suitable for microwave applications and has a minimum operating temperature of -55°C and a maximum operating temperature of 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 10pF |
| Voltage | 50VDC |
| Tolerance | 10% |
| Dielectric | C0G |
| DC Rated Voltage | 50VDC |
| Negative Capacitance Tolerance | -10% |
| Technology | Standard |
| Positive Capacitance Tolerance | 10% |
| Package/Case | 0402 |
| Mounting | Surface Mount |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Termination Style | Pad |
| Construction | Flat |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Microwave Application | Yes |
| Height | 0.5mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |