
Surface mount multilayer ceramic capacitor with 0.22 µF capacitance and a 10V DC voltage rating. Features X5R dielectric, 0402 package size (1mm x 0.5mm x 0.5mm), and ±10% tolerance. Operates across a -55°C to 85°C temperature range. RoHS and Halogen Free compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 220nF |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Package/Case | 0402 |
| Depth | 0.5mm |
| Dielectric | X5R |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Height | 0.5mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1mm |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CC |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 10V |
| Voltage Rating (AC) | 10V |
| DC Rated Voltage | 10V |
| Weight | 2.3E-05oz |
| Width | 0.5mm |
| RoHS | Compliant |
