This 10uF ceramic chip capacitor from Yageo features a 10VDC voltage rating and 20% capacitance tolerance. It has a X5R dielectric and is constructed with a flat, ceramic chip case style. The capacitor is rated for operation between -55°C and 85°C and is suitable for surface mount applications. It has a pad termination style and a height of 0.5mm, making it suitable for use in microwave applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 10uF |
| Voltage | 10VDC |
| Tolerance | 20% |
| Dielectric | X5R |
| DC Rated Voltage | 10VDC |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| Technology | Standard |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Package/Case | 0402 |
| Mounting | Surface Mount |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Termination Style | Pad |
| Construction | Flat |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Microwave Application | Yes |
| Height | 0.5mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |
These are design resources that include the Yageo CC0402MRX5R6BB106
Bill of Materials for the Omi2 wearable device featuring Nordic nRF5340 and nRF7002 for wireless connectivity, motion sensing, and dual MEMS microphones.