
This 2pF ceramic capacitor has a voltage rating of 50V and a C0G dielectric. It is constructed in a 0603 package with a surface mount termination. Operating temperature range is from -55°C to 125°C. The capacitor is lead-free and available in a quantity of 4000 pieces per reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Yageo CC0603BRNPO9BN2R0 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 2pF |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | 0603 |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.8mm |
| Dielectric | C0G |
| Height | 0.8mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1.6mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Series | CC |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.035inch |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 0.8mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Yageo CC0603BRNPO9BN2R0 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
