This 27pF ceramic chip capacitor has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is a surface mount device with a 0603 package and a pad termination style. The capacitor has a capacitance tolerance of 1% and a dielectric of C0G. It is rated for 100VDC and is constructed with a flat construction style.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 27pF |
| Voltage | 100VDC |
| Tolerance | 1% |
| Dielectric | C0G |
| DC Rated Voltage | 100VDC |
| Negative Capacitance Tolerance | -1% |
| Technology | Standard |
| Positive Capacitance Tolerance | 1% |
| Package/Case | 0603 |
| Mounting | Surface Mount |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Termination Style | Pad |
| Construction | Flat |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Microwave Application | No |
| Height | 0.8mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |