This 56pF ceramic chip capacitor is rated for 200VDC with a 5% tolerance and features a C0G dielectric. It has a 0603 package and is designed for surface mount applications. The capacitor operates over a temperature range of -55°C to 125°C and is suitable for microwave applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 56pF |
| Voltage | 200VDC |
| Tolerance | 5% |
| Dielectric | C0G |
| DC Rated Voltage | 200VDC |
| Technology | Standard |
| Package/Case | 0603 |
| Mounting | Surface Mount |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Termination Style | Pad |
| Construction | Flat |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Microwave Application | Yes |
| Height | 0.8mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |