Yageo CC0603KRNPO9BN150 technical specifications.
| Capacitance | 15pF |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | 0603 |
| Dielectric | NP0 |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.063inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CC |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.035inch |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 0.8mm |