This 18pF multilayer ceramic capacitor is rated for 50VDC with a 10% tolerance and features a C0G dielectric. It is constructed in a flat ceramic chip case style with a pad termination style. Operating temperature range is -55°C to 125°C. The capacitor is designed for surface mount applications and is available in a 0603 package type.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 18pF |
| Voltage | 50VDC |
| Tolerance | 10% |
| Dielectric | C0G |
| DC Rated Voltage | 50VDC |
| Negative Capacitance Tolerance | -10% |
| Technology | Standard |
| Positive Capacitance Tolerance | 10% |
| Package/Case | 0603 |
| Mounting | Surface Mount |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Termination Style | Pad |
| Construction | Flat |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Microwave Application | No |
| Height | 0.8mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |