This is a multilayer ceramic capacitor with a capacitance of 39pF and a tolerance of 5%. It has a package type of 0805 and is constructed with a flat construction. The capacitor is surface mountable and has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 39pF |
| Package/Case | 0805 |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.25mm |
| Dielectric | C0G |
| Height | 0.6mm |
| Length | 2mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| RoHS Compliant | Yes |
| Tolerance | 5% |
| RoHS | Compliant |