This 10pF ceramic chip capacitor features a C0G dielectric and a maximum operating temperature of 125°C. It has a voltage rating of 630VDC and a tolerance of 5%. The capacitor is constructed with a flat construction and has a pad termination style. It is a surface mount component with a 0805 package case and a height of 0.6mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 10pF |
| Voltage | 630VDC |
| Tolerance | 5% |
| Dielectric | C0G |
| DC Rated Voltage | 630VDC |
| Technology | Standard |
| Package/Case | 0805 |
| Mounting | Surface Mount |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Termination Style | Pad |
| Construction | Flat |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Microwave Application | No |
| Height | 0.6mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |