This ceramic capacitor has a capacitance of 0.047uF and a voltage rating of 25VDC with a tolerance of 10%. It features a X7R dielectric and is constructed with a flat, ceramic chip case style. The capacitor is suitable for surface mount applications and has a height of 0.85mm. It operates within a temperature range of -55 to 125 degrees Celsius and is designed for microwave applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 0.047uF |
| Voltage | 25VDC |
| Tolerance | 10% |
| Dielectric | X7R |
| DC Rated Voltage | 25VDC |
| Negative Capacitance Tolerance | -10% |
| Technology | Standard |
| Positive Capacitance Tolerance | 10% |
| Package/Case | 0805 |
| Mounting | Surface Mount |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Termination Style | Pad |
| Construction | Flat |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Microwave Application | Yes |
| Height | 0.85mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |