22µF 25VDC X5R dielectric multilayer ceramic capacitor (MLCC) with 20% tolerance. Features a 0805 surface mount package, pad termination, and a maximum operating temperature of 85°C. This high capacitance ceramic chip capacitor is suitable for microwave applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 22uF |
| Voltage | 25VDC |
| Tolerance | 20% |
| Dielectric | X5R |
| DC Rated Voltage | 25VDC |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| Technology | Standard |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Package/Case | 0805 |
| Mounting | Surface Mount |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Termination Style | Pad |
| Construction | Flat |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Microwave Application | Yes |
| Special Features | High Capacitance |
| Height | 1.25mm |
| Height Tolerance | ±0.2mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |
These are design resources that include the Yageo CC0805MKX5R8BB226
Bill of Materials for the Omi2 wearable device featuring Nordic nRF5340 and nRF7002 for wireless connectivity, motion sensing, and dual MEMS microphones.