
Cap Ceramic 47uF 6.3V X5R 20% Pad SMD 1210 85°C T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 47uF |
| Case Code (Imperial) | 1210 |
| Case Code (Metric) | 3225 |
| Package/Case | 1210 |
| Construction | Flat |
| Depth | 2.5mm |
| Dielectric | X5R |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Height | 2.5mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 3.2mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CC |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 6.3V |
| DC Rated Voltage | 6.3V |
| Weight | 0.000564oz |
| RoHS | Compliant |
