The Yageo CC1812KRX7RBBB104 is a ceramic chip capacitor with a capacitance of 0.1uF and a voltage rating of 500VDC. It has a tolerance of 10% and a dielectric of X7R. The capacitor is constructed with a flat construction and has a case style of ceramic chip. It is designed for surface mount applications and has a termination style of pad. The operating temperature range is from -55 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 0.1uF |
| Voltage | 500VDC |
| Tolerance | 10% |
| Dielectric | X7R |
| DC Rated Voltage | 500VDC |
| Negative Capacitance Tolerance | -10% |
| Technology | Standard |
| Positive Capacitance Tolerance | 10% |
| Package/Case | 1812 |
| Mounting | Surface Mount |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Termination Style | Pad |
| Construction | Flat |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Microwave Application | No |
| Height | 1.6mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |