Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Yageo CFR-25JR-52-1K datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Conformal |
| Construction | Cylindrical |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diameter | 2.4mm |
| Lead Diameter | 0.55mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 6.3mm |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 250mW |
| Mount | Through Hole |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 5000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 1kR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CFR |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 250V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Yageo CFR-25JR-52-1K to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
