The CL160808B-R12K-S is a shielded ferrite RF inductor from Yageo. It features a multi-layer technology and a core material of ferrite. The inductor has a nominal inductance of 0.12uH with a tolerance of 10%. It is designed to operate at a test frequency of 25MHz and can handle a maximum DC current of 0.05A with a maximum DC resistance of 0.5R. The inductor is available in a 0603 case size with dimensions of 1.75mm in length, 0.95mm in height, and 0.95mm in depth.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Technology | Multi-Layer |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 0.12uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 25MHz |
| Maximum DC Current | 0.05A |
| Max DC Resistance | 0.5Ohm |
| Minimum Quality Factor | 30 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 205MHz |
| Case Size | 0603 |
| Product Length | 1.75mm |
| Height | 0.95mm |
| Product Depth | 0.95mm |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |