This is a surface mount fixed inductor with a ferrite core and shielded protection style. It has a nominal inductance of 0.12uH and a tolerance of 10%. The inductor is designed to operate at a maximum DC current of 0.25A and has a minimum quality factor of 30. The self resonant frequency is a minimum of 220MHz. The inductor is packaged in an 0805 case size with dimensions of 2.2mm length, 1.1mm height, and 1.45mm depth.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Technology | Multi-Layer |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 0.12uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 25MHz |
| Maximum DC Current | 0.25A |
| Max DC Resistance | 0.3Ohm |
| Minimum Quality Factor | 30 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 220MHz |
| Case Size | 0805 |
| Product Length | 2.2mm |
| Height | 1.1mm |
| Product Depth | 1.45mm |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |