This Yageo CL201212T-3R9K-S inductor is a shielded ferrite RF component with a 3.9uH inductance value and a 10% tolerance. It features a multi-layer technology and a core material of ferrite. The inductor has a maximum DC current of 0.03A and a maximum DC resistance of 0.9R. It also has a minimum quality factor of 45 and a minimum self-resonant frequency of 38MHz. The component is available in an 0805 case size and has a product length, height, and depth of 2.2mm, 1.45mm, and 1.45mm respectively.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Yageo CL201212T-3R9K-S technical specifications.
| Type | RF |
| Technology | Multi-Layer |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 3.9uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 10MHz |
| Maximum DC Current | 0.03A |
| Max DC Resistance | 0.9Ohm |
| Minimum Quality Factor | 45 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 38MHz |
| Case Size | 0805 |
| Product Length | 2.2mm |
| Height | 1.45mm |
| Product Depth | 1.45mm |