This 0805 high frequency wirewound inductor from Yageo features a ceramic core and a tolerance of 10%. It has a maximum DC current of 0.4A and a maximum DC resistance of 0.51. The inductor's minimum quality factor is 50 and its minimum self resonant frequency is 1100MHz. It can operate within a temperature range of -40 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | High Frequency Chip |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.12uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 150MHz |
| Maximum DC Current | 0.4A |
| Max DC Resistance | 0.51Ohm |
| Minimum Quality Factor | 50 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 1100MHz |
| Case Size | 0805 |
| Product Length | 2.29mm |
| Height | 1.52mm |
| Product Depth | 1.73mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |