The FKN100JR-73-100R is a 100 ohm, 5% tolerance, through-hole axial resistor from Yageo. It has a maximum operating temperature range of -40°C to 155°C and a maximum power dissipation of 1W. The resistor is available in a tape and reel packaging with 2000 units per package. It is RoHS compliant and suitable for use in a variety of applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Yageo FKN100JR-73-100R datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Axial |
| Length | 0.453inch |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 100R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FKN |
| Tolerance | 5% |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Yageo FKN100JR-73-100R to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.