Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Yageo FMP100JR-52-100R datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Axial |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.248inch |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Resistance | 100R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FMP |
| Tolerance | 5% |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Yageo FMP100JR-52-100R to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.