This 5mm diameter axial resistor has a resistance of 330 ohms with a tolerance of 5%. It is designed for through-hole mounting and has a maximum power dissipation of 3 watts. The operating temperature range is from -55°C to 155°C. The resistor is packaged on a tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Axial |
| Diameter | 5mm |
| Length | 15.5mm |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 3W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Terminations | 2 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 330R |
| Series | FMP |
| Tolerance | 5% |
| RoHS | Compliant |