
The Yageo FMP4WVJR-73-120R is a 120 ohm, 4 watt, 5% tolerance axial fixed resistor. It has a maximum operating temperature range of -55°C to 155°C and is packaged in tape and reel quantities of 1000. This RoHS compliant resistor is suitable for through-hole mounting.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Axial |
| Length | 0.669inch |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 4W |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 120R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FMP |
| Tolerance | 5% |
| RoHS | Compliant |