
The FRM200JR-73-39R is a through-hole resistor from Yageo with a maximum operating temperature of 155°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a resistance of 39 ohms and a tolerance of 5%. The resistor is packaged in an axial package with a length of 0.61 inch and is available in quantities of 1000. It is RoHS compliant and suitable for use in high-temperature applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Axial |
| Length | 0.61inch |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 2W |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 39R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FRM |
| Tolerance | 5% |
| RoHS | Compliant |