The Yageo GBK160808T-152T-N is a ferrite chip bead with a maximum DC current rating of 0.15A and impedance of 1.5K. It has a case size of 0603 and a tolerance of 30%. The component operates within a temperature range of -55C to 125C. It is designed for use in high-frequency applications, with a test frequency of 100M.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Maximum DC Current | 0.15A |
| Type | Multi-Layer |
| Impedance | 1.5KOhm |
| Case Size | 0603 |
| Test Frequency | 100MHz |
| Max DC Resistance | 0.7Ohm |
| Tolerance | 30% |
| Height | 1mm |
| Product Length | 1.8mm |
| Product Depth | 1mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |