The HHV-50JT-52-100K resistor features a metal film construction with a resistance of 100kR and a tolerance of 5%. It has a voltage rating of 3.5kV and a maximum power dissipation of 500mW. The resistor is packaged in an axial format with a lead length of 26mm and a length of 9mm. It is compliant with RoHS regulations and has a flame retardant coating. The operating temperature range is from -55°C to 155°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Yageo HHV-50JT-52-100K datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Axial |
| Contact Plating | Tin |
| Diameter | 3.3mm |
| Features | Flame Retardant Coating |
| Lead Length | 26mm |
| Length | 9mm |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Number of Terminations | 2 |
| Packaging | Cut Tape |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Resistance | 100kR |
| Resistance Tolerance | 5% |
| Resistor Type | Metal Film |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | HHV |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 3.5kV |
| DC Rated Voltage | 3.5kV |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Yageo HHV-50JT-52-100K to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.