
This 5% tolerance axial resistor features a flame retardant coating and is lead free. It has a maximum power dissipation of 1W and operates between -40°C and 200°C. The resistor is packaged in cut tape and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Yageo KNP100JR-73-0R15 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Axial |
| Features | Flame Retardant Coating |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.453inch |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Resistance | 150mR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | KNP |
| Tolerance | 5% |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Yageo KNP100JR-73-0R15 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
