This Yageo KNP100JR-73-0R5 is a 5% tolerance axial through-hole resistor with a maximum power dissipation of 1W and a resistance of 500mR. It features a flame retardant coating and is packaged in cut tape. The resistor operates over a temperature range of -40°C to 200°C and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Yageo KNP100JR-73-0R5 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Axial |
| Features | Flame Retardant Coating |
| Length | 0.453inch |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Resistance | 500mR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | KNP |
| Tolerance | 5% |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Yageo KNP100JR-73-0R5 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
