This Yageo KNP100JR-73-0R68 is a 0.68 ohm, 5% tolerance axial through-hole resistor with a maximum power dissipation of 1W. It features a flame retardant coating and is available in a single unit quantity on cut tape. The resistor operates within a temperature range of -40°C to 200°C. It is RoHS compliant and has a resistance of 680 milliohms.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Axial |
| Features | Flame Retardant Coating |
| Length | 0.453inch |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Resistance | 680mR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | KNP |
| Tolerance | 5% |
| RoHS | Compliant |