The KNP100JR-73-100R is a 100R 1W 5% axial through-hole fixed resistor from Yageo. It features a flame retardant coating and is available in tape and reel packaging. The resistor operates over a temperature range of -40°C to 200°C and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Axial |
| Features | Flame Retardant Coating |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Terminations | 2 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 100R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | KNP |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 5% |
| RoHS | Compliant |