The KNP100JR-73-1R3 is a 1.3 ohm, 5% tolerance, through-hole fixed resistor from Yageo. It features a flame retardant coating and is packaged in cut tape quantities. The resistor has a maximum operating temperature of 200°C and a minimum operating temperature of -40°C. It can dissipate up to 1W of power and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Axial |
| Features | Flame Retardant Coating |
| Length | 0.453inch |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Resistance | 1.3R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | KNP |
| Tolerance | 5% |
| RoHS | Compliant |