This Yageo KNP100JR-73-2R resistor features a flame retardant coating and is available in axial package form. It can operate over a temperature range of -40°C to 200°C and has a maximum power dissipation of 1W. The resistor is RoHS compliant and is packaged on cut tape.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Yageo KNP100JR-73-2R datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Axial |
| Features | Flame Retardant Coating |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Number of Terminations | 2 |
| Packaging | Cut Tape |
| Resistance | 2R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | KNP |
| Tolerance | 5% |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Yageo KNP100JR-73-2R to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.