
This 2.3 ohm, 1 watt axial resistor features a flame retardant coating and is RoHS compliant. It operates over a temperature range of -40°C to 200°C. The KNP100JR-73-2R3 is a through-hole fixed resistor packaged in cut tape.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Axial |
| Features | Flame Retardant Coating |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Number of Terminations | 2 |
| Packaging | Cut Tape |
| Resistance | 2.3R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | KNP |
| Tolerance | 5% |
| RoHS | Compliant |
