RES 47 OHM 1W 5% AXIAL
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Axial |
| Diameter | 4.5mm |
| Features | Flame Retardant Coating |
| Length | 0.453inch |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 47R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | KNP |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 400V |
| RoHS | Compliant |