The KNP100JR-73-51R is a through-hole fixed resistor with a resistance of 51 ohms and a tolerance of 5%. It features a flame retardant coating and is lead free. The resistor has a maximum power dissipation of 1W and operates over a temperature range of -40°C to 200°C. It is packaged in cut tape and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Yageo KNP100JR-73-51R datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Axial |
| Features | Flame Retardant Coating |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Number of Terminations | 2 |
| Packaging | Cut Tape |
| Resistance | 51R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | KNP |
| Tolerance | 5% |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Yageo KNP100JR-73-51R to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.