
The 5.6R 5% Axial Fixed Resistor features a flame retardant coating and is available in a through-hole package. It has a maximum operating temperature of 200°C and a minimum operating temperature of -40°C. The resistor's maximum power dissipation is 1W and it is packaged in cut tape quantities. It is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Axial |
| Features | Flame Retardant Coating |
| Length | 0.453inch |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Resistance | 5.6R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | KNP |
| Tolerance | 5% |
| RoHS | Compliant |
