The KNP100JR-73-62R is a through-hole fixed resistor from Yageo with a maximum power dissipation of 1W. It features a flame retardant coating and is available in axial package with a resistance of 62 ohms and a tolerance of 5%. The operating temperature range is between -40°C and 200°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Axial |
| Features | Flame Retardant Coating |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Number of Terminations | 2 |
| Packaging | Cut Tape |
| Resistance | 62R |
| Series | KNP |
| Tolerance | 5% |
| RoHS | Compliant |