The KNP100JT-52-100R is a 100R 5% axial fixed resistor from Yageo. It features a flame retardant coating and is available in tape and reel packaging. The resistor has a maximum operating temperature of 200°C and a minimum operating temperature of -40°C. It can dissipate up to 1W of power and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Axial |
| Features | Flame Retardant Coating |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Number of Terminations | 2 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 100R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | KNP |
| Tolerance | 5% |
| RoHS | Compliant |