This Yageo electrolytic capacitor features a capacitance of 27000uF, a DC rated voltage of 6.3VDC, and a tolerance of 20%. It has a high ripple current rating of 2550 and a low leakage current of 3000uA at 5 minutes. The capacitor is constructed with an aluminum cylindrical can and has a snap-in termination style. It operates within a temperature range of -40 to 105 degrees Celsius and is designed for through-hole mounting.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 27000uF |
| Voltage | 6.3VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 6.3VDC |
| Ripple Current | 2550mA |
| Leakage Current | 3000@5MinuA |
| Lifetime | 2000h |
| Size | 30 X 30mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Snap-In |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 10mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Special Features | High Performance|Large Can |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |