This 30mm x 30mm aluminum cylindrical can electrolytic capacitor has a capacitance of 33uF and a working voltage of 6.3VDC. It features a 20% tolerance and a high ripple current rating of 2900. The capacitor is designed for through hole mounting and has a snap-in termination style. It operates within a temperature range of -40 to 105 degrees Celsius and has a lifetime of 2000 hours.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 33000uF |
| Voltage | 6.3VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 6.3VDC |
| Ripple Current | 2900mA |
| Leakage Current | 3000@5MinuA |
| Lifetime | 2000h |
| Size | 30 X 30mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Snap-In |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 10mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Special Features | High Performance|Large Can |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |