This Yageo electrolytic capacitor features a capacitance of 15000uF, a working voltage of 16VDC, and a tolerance of 20%. It is designed for through hole mounting with a snap-in termination style and a large aluminum cylindrical can construction. The capacitor operates over a temperature range of -40 to 105 degrees Celsius and has a high ripple current rating of 2600. It is constructed with a high-performance design and features a large can size of 30 x 30.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 15000uF |
| Voltage | 16VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 16VDC |
| Ripple Current | 2600mA |
| Leakage Current | 3000@5MinuA |
| Lifetime | 2000h |
| Size | 30 X 30mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Snap-In |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 10mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Special Features | High Performance|Large Can |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |