The LG035M8200BPF-3030 is an aluminum electrolytic capacitor with a capacitance of 8.2mF and a tolerance of 20%. It has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -40°C. The capacitor is designed for through-hole mounting and has a diameter and height of 30mm. It is compliant with RoHS regulations and has a ripple current of 2.75A.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 8.2mF |
| Package/Case | Aluminum |
| Diameter | 30mm |
| Height | 30mm |
| Lead Pitch | 10mm |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 2.75A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| RoHS | Compliant |