This 250VDC electrolytic capacitor has a capacitance of 390uF with a 20% tolerance. It features a high ripple current of 1500 and a leakage current of 3000uA at 5 minutes. The capacitor is designed for through hole mounting with a snap-in termination style. It operates within a temperature range of -25 to 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 390uF |
| Voltage | 250VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 250VDC |
| Ripple Current | 1500mA |
| Leakage Current | 3000@5MinuA |
| Lifetime | 2000h |
| Size | 30 X 30mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Snap-In |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 10mm |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Special Features | High Performance|Large Can |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |