This 10mF aluminum electrolytic capacitor has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. It is designed for through hole mount and has a diameter and height of 30mm. The capacitor is RoHS compliant and has a tolerance of 20%. It is not radiation hardened and has a ripple current of 3.45A.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Yageo LH035M10K0BPF-3030 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 10mF |
| Package/Case | Aluminum |
| Diameter | 30mm |
| Height | 30mm |
| Lead Pitch | 10mm |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 3.45A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Yageo LH035M10K0BPF-3030 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.