The Yageo LH063M3900BPF-3030 is an aluminum electrolytic capacitor with a capacitance of 3.9mF and a tolerance of 20%. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. The capacitor is designed for through-hole mounting and has a diameter and height of 30mm. It is not radiation hardened and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Yageo LH063M3900BPF-3030 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 3.9mF |
| Package/Case | Aluminum |
| Diameter | 30mm |
| Height | 30mm |
| Lead Pitch | 10mm |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 3A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Yageo LH063M3900BPF-3030 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.