Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Yageo LH063M4700BPF-3030 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 4.7mF |
| Diameter | 30mm |
| Height | 30mm |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Pitch | 10mm |
| Leakage Current | 3kA |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 3.35A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 63V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Yageo LH063M4700BPF-3030 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.