This aluminum electrolytic capacitor has a capacitance of 680uF with a 20% tolerance. It is designed for through hole mounting and has a maximum operating temperature of 85°C. The capacitor is 30mm in diameter and 30mm in height, with a lead pitch of 10mm. It is not radiation hardened and has a ripple current of 2.3A. The capacitor is RoHS compliant and has a snap-in termination.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Yageo LH200M0680BPF-3030 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 680uF |
| Package/Case | Aluminum |
| Diameter | 30mm |
| Height | 30mm |
| Lead Pitch | 10mm |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 2.3A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Yageo LH200M0680BPF-3030 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.