This 470uF aluminum electrolytic capacitor has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -25°C. It is available in a through hole package with a diameter of 30mm and a height of 30mm. The lead diameter is 0.8mm and the lead pitch is 10mm. The capacitor is RoHS compliant and has a tolerance of 20%. It is not radiation hardened and has a packaging type of bulk.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 470uF |
| Package/Case | Aluminum |
| Diameter | 30mm |
| Height | 30mm |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Pitch | 10mm |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 1.9A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| RoHS | Compliant |